بیست‌ و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. آیین گشایش رسمی با حضور مقام های عالی کشور، بیژن زنگنه وزیر نفت، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفیران کشورهای خارجی، مدیران صنعت نفت و نمایندگان شرکت‎های بین المللی در محل دائمی نمایشگاه‎ های بین المللی تهران برگزار گردید.

بیژن زنگنه، وزیر نفت در افتتاحیه نمایشگاه بیست ‌و چهارم، ضمن اشاره مجدد به اینکه ایران با هیچ کشوری در منطقه دشمنی ندارد و هیچ‌گاه از نفت به‌عنوان ابزار سیاسی استفاده نکرده، ظرفیت‌های مازاد اعلام‌شده از سوی برخی کشورها را بزرگ‌نمایی و اغراق‌آمیز دانست و گفت: «بازار نفت را با بیانیه و کارهای نمایشی نمی‌توان اداره کرد». محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک که مهمان ویژه نمایشگاه امسال بود نیز در نشست با خبرنگاران، با گفتن این جمله که «به همه همکارانم در اوپک گفته‌ام وقتی وارد این سازمان شدید پاسپورت‌های‌تان را باید در خانه بگذارید»، رویکرد زنگنه را تایید کرد. ۱۲ اردیبهشت، ساعاتی پیش از اینکه بارکیندو سخنرانی‌اش را در نمایشگاه نفت ایران آغاز کند، مهلت تمدید معافیت‌های نفتی ایران پایان یافته بود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز با محدود کردن بازدیدش به سالن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و غرفه استارتاپ‌ها در فضای باز نمایشگاه، نشان داد که از نگاه او، اولویت‌های امروز وزارت نفت کدام است. زنگنه پس از بازدید از این بخش‌ها گفت: «مهم‌ترین کار برای بقای تولیدکنندگان و سازندگان داخلی این است که برای آنها پروژه تعریف کنیم و تداوم سرمایه‌گذاری داشته باشیم».

زنگنه در افتتاحیه نمایشگاه نفت، فهرستی از اولویت‌های صنعت نفت را برشمرد که تداوم صادرات نفت در رأس آن قرار داشت. تأمین خوراک واحدهای پالایشی و پتروشیمی و تکمیل طرح‌های صنعت پتروشیمی، افزایش ظرفیت تولید گاز غنی و ادامه سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی، استفاده از نقدینگی بخش خصوصی، امضای قراردادهای توسعه‌ای برای میدان‌های نفت و گاز و ادامه روند اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، دیگر اولویت‌هایی بودند که زنگنه به آنها اشاره کرد.

محمد ناصری، مدیر اجرایی بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، در مراسم گشایش بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، ضمن قدردانی از حضور شرکت‌های داخلی و خارجی که در نمایشگاه امسال مشارکت داشته‌اند، عنوان کرد: در این دوره نمایشگاه  ۱۰۴۷ غرفه داخلی و ۱۰۶ غرفه خارجی از ۲۱ کشور جهان حضور دارند که از این میان، ۶ کشور به صورت پاویون حضور یافته‌اند.

ناصری با بیان این‌که این دوره از نمایشگاه نیز با بهره‌گیری از همه سالن‌های قابل استفاده شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار می‌شود، ادامه داد: این نمایشگاه به فراخور نامگذاری سال با شعار رونق تولید برگزار شده است و از آنجا که جانمایی تخصصی شرکت‌ها در نظرسنجی پارسال مورد استقبال بازدیدکنندگان در سطوح مختلف قرار گرفته بود، امسال نیز همان شیوه جانمایی با دقت بیش‌تری در دستور کار قرار گرفته است و شرکت‌های داخلی در ۳۵۹۷۷ متر مربع فضای سرپوشیده و ۸۹۸۶ متر مربع فضای باز و غرفه‌های خارجی نیز در ۲۰۹۴ متر مربع فضای سر پوشیده و ۱۶۵ متر فضای باز جانمایی شده‌اند.

به گفته وی، شرکت‌های بالادستی با محوریت شرکت ملی نفت ایران در سالن‌های ۸ و ۹، صنایع میان‌دستی و مرتبط با شرکت ملی گاز ایران با محوریت این شرکت در سالن ۳۸، شرکت‌های فعال در حوزه پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با محوریت آن شرکت در سالن ۴۱، شرکت‌های فعال در حوزه پتروشیمی با محوریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سالن‌های ۱۴ و ۱۵ جانمایی شده‌اند. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و سازندگان ۱۰ گروه کالایی، با همراهی مدیریت ساخت و تأمین کالای شرکت ملی نفت ایران در سالن ۲۷ استقرار یافته‌اند.

بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت در شرایطی برگزار شد که چند روز پیش از آغازش، معافیت‌های نفتی ایران پایان یافته بود و حال چند روز پس از پایانش، گزینه‌های جدید ایران برای حفظ برجام، اما به شکل برد-برد، روی میز قرار گرفته است. روحانی امروز گفت: «به طرف مقابل یعنی پنج کشور اعلام کردیم اگر آنها ظرف ۶۰ روز پای میز مذاکره آمدند و با آنها صحبت کردیم و به نتیجه رسیدیم و به منافع اصلی‌مان به ویژه نفت و بانک به عنوان دو مورد از منافع مهم دست یافتیم، به نقطه اول و به شرایط ۱۷ اردیبهشت ۹۸ برمی‌گردیم».

جدا از نشست‌های خبری که طبق روال هر ساله در جریان نمایشگاه برگزار می‌شود، برگزاری چند همایش‌ با مضامین مختلف از جمله بورس نفت، بهینه‌سازی مصرف سوخت، راهکارهای افزایش سهم بخش خصوصی در بازارهای بین‌المللی انرژی، معرفی ظرفیت‌های دانشگاهی در حوزه مدیریت ایمنی فرآیند در صنعت نفت و امنیت سایبری حوزه اتوماسیون صنعتی نیز برنامه‌ریزی شده است.

نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران از لحاظ وسعت و تعداد شرکت‎کنندگان، نخستین نمایشگاه در سطح خاورمیانه و پنجمین نمایشگاه در سطح دنیا به شمار می‎آید.

رونق تولید، حمایت از فعالان داخلی صنعت نفت به ویژه سازندگان کالاها و تجهیزات نفتی و شرکتهای اکتشاف تولید ایرانی و جذب سرمایه و انتقال فناوری مهمترین رویکرد برگزاری این نمایشگاه اعلام شده است.

همچنین صدها شرکت از ایران و کشورهای اسپانیا، آلمان، ایتالیا، اوکراین، چین، روسیه، هلند و آذربایجان جدیدترین تجهیزات، صنایع، ماشین آلات و خدمات خود را ارائه و در معرض دید علاقمندان قرار می‌دهند.

شرکت تولیدی و صنعتی بست ایران از ابتدای بهره برداری به عنوان شرکتی خوشنام در فهرست تأمین کنندگان داخلی سامانه تأمین الکترونیکی کالای صنعت نفت قرار دارد و تاکنون محصولات متنوعی از تولیدات این کارخانه در گستره شرکت نفت و شرکت های زیربط نصب و مورد بهره برداری قرارگرفته است، شرکت بست ایران با هدف برآورده سازی نیاز صنایع نفت، گاز، پتروشیمی ونیروگاهی کشور و در راستای جلوگیری از خروج ارز و اشتغال زایی و رونمایی از دستاوردهای خود، در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز،‌ پالایش و پتروشیمی حضور یافت و با ایجاد غرفه مستقل در سالن میلاد (31A) و در کنار مجموعه های دیگر، با حضور مدیران و استقرار کارشناسان واحدهای مربوطه در این نمایشگاه اقدام به معرفی خدمات، فعالیت ها و آخرین دستاوردها نمود و ضمن پاسخگوئی به سوالات بازدیدکنندگان، نشست‌های صمیمی با آنان داشته است.