بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور زنگنه وزیر نفت و به میزبانی دکتر اسفهبدی رئیس هیأت مدیره، مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی و هیأت همراه و همچنین علاقمندان و مشتاقان این بخش، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز بکار نمود.

عموماً در نمایشگاه بین المللی نفت و گاز، رقابت عظیمی مابین شرکت های بین المللی و شرکت های داخلی است که هر یک سعی دارند، نمایش هدفمندی از توانمندی های خود برای ورود یا توسعه فعالیت های خود در بازارهای ایران و خاورمیانه ارائه کنند و شرایط را برای عقد قرارداد های جدید فراهم نمایند. شرکت های داخلی نیز با تمرکز بر بازارهای پر منفعت صنعت نفت در داخل، با نمایش توانمندی های خود می توانند بخشی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهند.

وزیر نفت در مراسم افتتاحیه به حمایت از کالاهای تولیدی داخل اشاره کرد و گفت: چنانچه شرکت ها به دنبال توسعه بازارهای داخلی و خارجی هستند ضروری است که از ظرفیت های سازندگان معتبر ایرانی استفاده کنند. چرا که شرکت های نفتی در وهله اول باید با تعامل با تولیدکنندگان داخلی سهم بازار را در کشورهای مختلف افزایش دهند. وی به بسته حدود ۶ میلیارد دلاری طرح ‌های نگهداشت و افزایش تولید اشاره کرد و افزود: اجرای پروژه‌های تعریف شده برای این طرح که در قالب ۳۴ بسته تعریف شده، قرار است از سوی شرکت ‌های ایرانی انجام شود که ظرفیت عظیمی را در زمینه اشتغال ایجاد می‌کند. به گفته زنگنه منابع این بسته‌ها قرار است از داخل تأمین شود و وزارت نفت پیش‌پرداخت برای تأمین و تدارک کار را برای آغاز، پرداخت می‌کند. وزیر نفت با بیان این که با اجرایی شدن این طرح ۵۰ هزار شغل به صورت مستقیم در مناطق نفت خیز جنوب ایجاد می‌شود، افزود: نوسازی صنعت نفت و ایجاد اشتغال یک ضرورت است و در این طرح ‌ها شرکت‌های ایرانی ملزم به استفاده از تجهیزات ایرانی هستند.

زنگنه به نام‌گذاری امسال تحت عنوان سال حمایت از کالای ایرانی از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: صنعت نفت می‌تواند پیشران اقتصاد کشور باشد، اگر همه کمک کنند.

وزیر نفت با اشاره به این که صنعت نفت در برنامه ششم توسعه به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که بخشی از آن باید از منابع خارجی تامین شود، هدف از ارجاع کارهای توسعه ‌ای صنعت نفت به شرکت ‌های خارجی علاوه بر جذب منابع، انتقال تکنولوژی است. صنعت نفت نه تنها از حیث حصول درآمدهای نفتی و تزریق آن به بودجه، بلکه از حیث اشتغال‌زایی و ایجاد حرکت در اقتصاد و بازسازی و نوسازی خود می‌تواند پیشران باشد. وی افزود: امروز در جمع صنعتگران و پیمانکاران داخلی می‌توانم بگویم برای فعال‌سازی صنایع و پیمانکاران ایرانی در بخش‌های بالادست و پایین دست، باید تقاضا ایجاد و منابع مطمئن برای سرمایه‌گذاری تأمین شود.

در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به جز چهار شرکت اصلی (نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی)، ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه امسال فعالان بخش خصوصی یا نیمه ‌خصوصی هستند. تعداد ۱۰۰۹ شرکت داخلی و ۵۷۲ شرکت خارجی از ۳۵ کشور جهان شامل اتریش، آلمان، آذربایجان، اسپانیا، استرالیا، آمریکا، امارات متحده عربی، انگلستان، ایتالیا، بحرین، برزیل، بلژیک، تایوان، ترکیه، جمهوری چک، چین، دانمارک، روسیه، ژاپن، سنگاپور، سوئد، سوئیس، فرانسه، فنلاند، قزاقستان، هلند، هند، هنگ کنگ، کره جنوبی، کرواسی، کانادا، لهستان، نروژ، مالزی و موناکو در فضای نمایشگاهی به وسعت ۷۰,۰۰۰ متر مربع حضور دارند، که در زمینه تولید انواع تجهیزات استخراج نفت و گاز، تجهیزات بهره برداری، تجهیزات پالایش و پخش، تجهیزات ابزار دقیق، برق و الکترونیک، شرکت های فن آور، تجهیزات و قطعات وابسته فعالیت داشته و آخرین نوآوری هایی خود را در این عرصه به بازدیدکنندگان محترم ارایه می نمایند.

بنا بر اعلام برگزارکنندگان این نمایشگاه، در حاشیه این مراسم امضای چندین تفاهم ‌نامه همکاری برنامه‌ریزی شده است و یکی از اهداف اصلی برگزاری نمایشگاه امسال را جذب سرمایه، انتقال فناوری و معرفی شرکت های تولیدی و اکتشافی ایران اعلام کردند.

از جمله استراتژی های شرکت بست ایران می توان به توسعه و ارتقاء تکنولوژی و دانش فنی در زمینه طراحی و ساخت انواع نگهدارنده های فلزی و پلیمری مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و صنایع وابسته، توسعه و بهبود سیستم های مدیریت کیفیت، ایمنی، بهداشت و زیست محیطی مطابق با شرایط و استاندارد ها، رشد سالیانه تولید و ارتقاء توانمندی های عمومی مدیریت در سطح کلاس جهانی اشاره نمود.

این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۹ اردیبشت ماه ۱۳۹۷ ادامه خواهد یافت که علاقمندان و متخصصین محترم می توانند از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر از آن بازدید بعمل آورند.

در پایان ضمن قدردانی و تشکر از کلیه همکاران و پرسنل عزیز شرکت بست ایران که در برگزاری این نمایشگاه، تلاش خستگی ناپذیر، شبانه روزی و همکاری گسترده و یکپارچه داشتند و کلیه عزیزانی که در غرفه شرکت بست ایران حضور یافتند، آرزوی موفقیت و همکاری های روزافزون در آینده داریم.